Radonica 1/ Ljušture pričaju crtežom

Radionicu pohađaju:
Studenti APURI-ja u suradnji sa studentima kroatistike
Prijavljeni studenti APURI-ja: Iva Dukić, Lucija Polonijo, Tin Vlainić, Sanja Palada, Fabrizia Percan, Angela Maksimović, Nicol Načinović, Anita Kos, Margerita Rakić, Kristina Juretić

od 7. 4. do 28. 5. 2014.

od 7. 4. do 7. 5. 2014. – sastanci
12. 5. i 13. 5. – Prostor Vrtića (Ex Bernardi)
28. 5. 2014. – Brod Galeb

Cilj radionice:
Upoznavanje studenata s industrijskom baštinom Rijeke, poticanje kritičkog razmišljanja te oblikovanje edukativne slikovnice o riječkoj industrijskoj baštini.
Prezentacija slikovnice održat će se 28. 5. 2014. u sklopu Culture weeka (Student day Festival).

Voditeljica radionice:
Lea Jurin u suradnji sa voditeljicom Jasnom Petrc

Opis radionice
Radionica se sastoji od 7 faza

1. faza
Predstavljanje projekta USSUD2 studentima te upoznavanje studenata s industrijskom baštinom putem PPT prezentacije. Industrijska baština prezentirat će se po industrijskim zonama (4 zone). Nakon prezentacije otvara se rasprava o prostorima industrijske baštine iz koje studenti biraju, njima zanimljivima, četiri industrijska objekta, u svakoj zoni po jedan. Po izabranom objektu u zoni razrađivat će tri karakteristična lika (muškarac, žena ili dijete, proizvoljnih godina) provedenih kroz godine djelovanja nekog industrijskog objekta. Kostimografsko – scenografski likovi moraju pripadati razdoblju koje prezentiraju.

2. faza
Slijedi detaljnije informiranje o odabranim punktovima kroz slike, činjenice i linkove.
Slijedi razrada u crtežima. Nakon informativnog sastanka kreće skiciranje i razrada koncepta likova i prostora (lik kao ilustracija mora biti nezavisan o prostoru (prostor je dio scenografije koji može ili ne mora ući u koncept). U ovoj fazi poželjno je kritički preispitivati prostor industrijske baštine.

3. faza
Odabir likova koji će biti nositelji slikovnice. Sastanak sa studentima kroatistike koji zajedno sa studentima Akademije razradjuju koncept slikovnice. Poželjno je da tekst ima elemente kritičkog osvrta, nekada i sada.

4. faza
Oblikovanje i prijelom slikovnice s mentoricom/voditeljicom radionice.

5. faza
Sudjelovanje u radionici (turi) “Nekad bilo, sad se spominjalo” te sudjelovanje u tribini “Potencijali ili crne rupe?”. Tada slijedi isti ciklus kao prethodni (od 1. do 4. faze) –  biranje četiri zanimljiva punkta na kojima će se razraditi likovi. Osmišljavanje još dvanaest likova te oblikovanje i ubacivanje istih unutar već postojeće slikovnice.

6. faza
Dorada slikovnice te priprema za tisak iste.

7. faza
Oblikovanje prezentacije, biranje prezentera i prezentacija slikovnice 28. 5. 2014.