Radionica 2/ Ljušture pričaju riječju

Radionice pohađaju:
Članovi Udruge studenata kroatistike Idiom u suradnji sa studentima APURI-ja
Prijavljeni studenti Idioma: Iva Črnjar, Josip Jagodar, Jasenka Šeremet, Petra Diklić, Marija Benko, Ana Sudec, Matea Kovačić, Mateja Fumić uz podršku asistentice na Odsjeku za kroatistiku dr. sc. Maje Opašić.

Sastanci i nalažanje tijekom travnja i svibnja 2014. te informiranje putem e-maila
od 7. 4. do 28. 5. 2014.

od 7. 4. do 7. 5. 2014. – po dogovoru
12. 5. i 13. 5. – Prostor Vrtića (Ex Bernardi)
28. 5. 2014. – Brod Galeb

Cilj radionice:
Upoznavanje studenata s industrijskom baštinom Rijeke, poticanje kritičkog razmišljanja te oblikovanje edukativne slikovnice o riječkoj industrijskoj baštini.
Prezentacija slikovnice održat će se 28. 5. 2014. u sklopu Culture weeka (Student day Festival).

Voditeljica radionice:
Jasna Petrc, uz suvoditeljicu Virnu Car i  u suradnji s voditeljicom Leom Jurin

Radionica se sastoji od 7 faza:

1. faza
Predstavljanje projekta USSUD2 studentima te upoznavanje studenata s industrijskom baštinom putem PPT prezentacije. Industrijska baština prezentirat će se po industrijskim zonama (4 zone). Nakon prezentacije otvara se rasprava o prostorima industrijske baštine iz koje studenti biraju, njima zanimljivima, četiri industrijska objekta, u svakoj zoni po jedan. Po izabranom objektu u zoni razrađivat će tri karakteristična lika (muškarac, žena ili dijete, proizvoljnih godina) provedeni kroz godine djelovanja nekog industrijskog objekta.

2. faza
Slijedi detaljnije informiranje o odabranim punktovima kroz slike, činjenice i linkove.
Slijedi odabir zone o kojoj želimo pisati. Nakon toga započinje skiciranje koncepta priče o odabranoj zoni.

3. faza
Odabir likova koji će biti nositelji slikovnice. Sastanak sa studentima Akademije koji zajedno sa studentima kroatistike razrađuju koncept slikovnice. Poželjno je da tekst ima elemente kritičkog osvrta, nekada i sad.

4. faza
Oblikovanje i prijelom slikovnice s mentoricom/voditeljicom radionice.

5. faza
Sudjelovanje u radionici (turi) “Nekad bilo, sad se spominjalo” te sudjelovanje u tribini “Potencijali ili crne rupe?”. Tada slijedi isti ciklus kao prethodni (od 1. do 4. faze) –  biranje četiri zanimljiva punkta na kojima će se razraditi likovi. Osmišljavanje još dvanaest likova te oblikovanje i ubacivanje istih unutar već postojeće slikovnice.

6. faza
Dorada slikovnice te priprema za tisak iste.

7. faza
Oblikovanje prezentacije, biranje prezentera i prezentacija slikovnice 28. 5.